Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

28 lipca 2019 r.
21:00

Włoskie otwarcie "Dwóch Brzegów". Claudio Giovannesi: Czuję się tu, jak w domu

0 2 A A

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który do 3 sierpnia trwa w Kazimierzu Dolnym miał w tym roku prawdziwie włoskie otwarcie. Nie tylko za sprawą pokazu głośnego już filmu „Piranie”, ale też gości, którzy pojawili się na sobotniej gali

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na otwarcie 13. edycji przyjechali do Kazimierza Dolnego reżyser „Piranii” Claudio Giovannesi, który po pokazie spotkał się z widzami, a także Roberto Neccia, wiceambasador Włoch w Polsce i Roberto Cincotta, dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

– Czuję się tu jak w domu i tym bardziej cieszę się, że to właśnie tutaj możemy przedstawić włoskich twórców Claudio Giovannesi oraz Marco Bellocchio – zaznaczył Cincotta.

– Zaprezentowanie włoskiej kultury podczas takiego festiwalu jest dla nas szczególnie ważne w kontekście obchodzonego właśnie 100-lecia polsko-włoskich relacji dyplomatycznych. To dla nas ważny rok – podkreślił Neccia.

Polskie kino chwalił z kolei Claudio Giovannesi i zdradził, że Paweł Pawlikowski (m.in. „Zimna wojna”, „Ida”) jest jednym z jego ulubionych reżyserów. – To jeden z najlepszych reżyserów na świecie – podkreślił twórca „Piranii”. Opowiedział też jak powstawał jego film. – To film o utracie niewinności, młodzieńczości i o momencie, w którym trzeba wybrać między dobrem i złem – wyjaśnił Giovannesi i dodał, że grupę głównych bohaterów grają młodzi ludzie, którzy nie są zawodowymi aktorami, wybrani z kilku tysięcy chętnych.

Na gali otwarcia pojawił się także Wojciech Pszoniak, bohater tegorocznej retrospektywy aktorskiej „I Bóg stworzył aktora” (publiczność festiwalowa będzie go mogła zobaczyć m.in. w monodramie „Belfer”). Na tym nie koniec mocnych polskich akcentów. - Swoje 80. urodziny będzie obchodził u nas Janusz Gajos. Benefis odbędzie się 2 sierpnia o godz. 20, a zaraz po nim pokaz specjalnie wybranego przez niego na tę okazję filmu „Tam i z powrotem” – zapowiedziała Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna festiwalu.

Będą też spotkania z Danielem Olbrychskim i Jerzym Stuhrem, a także filmy Kazimierza Kutza, który jest w tym roku bohaterem jednej z retrospektyw reżyserskich.

Dyrektor artystyczna zachęcała też do oglądania filmów m.in. w ramach cyklu „Muzyka moja miłość”. – To znakomite dokumenty, które z pewnością zrekompensują skromniejszy w tym roku program muzyczny bez koncertów na Zamku – podkreśliła Torbicka.
Jest jednak szansa, że w przyszłym roku duże wydarzenia muzyczne wrócą na „Dwa Brzegi”. – W przyszłym roku chcemy uczestniczyć w organizacji festiwalu na poziomie, jakiego do tej pory nie było – zadeklarował podczas gali otwarcia Artur Pomianowski, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Chcielibyśmy zorganizować koncert otwarcia na Zamku.

Koncerty na Zamku były obok filmów jedną z największych atrakcji „Dwóch Brzegów”. Niestety w związku z brakiem wsparcia finansowego tej części festiwalu ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (resort wsparł tylko filmową część) organizatorzy musieli z tego zrezygnować. – Przygotowaliśmy natomiast program muzycznych debiutantów lub zespołów, które są tuż po debiucie, ale mają szansę na ogólnopolską karierę – zaznaczył Bogusław Bojczuk, dyrektor Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Dodał, że codziennie na gości festiwalu czeka inny gatunek muzyczny.

Nie mogło też zabraknąć rekomendacji dotyczących filmów ramach cyklu „Świat pod namiotem”. – Dzięki tym filmom będziemy mieć możliwość, żeby zbliżyć się do tego czym żyje teraz kino europejskie i światowe – powiedziała Torbicka. – Mamy aż 10 premier oraz filmy, które będą pokazywane po raz drugi.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"
Radzyń Podlaski

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"

Bobry upodobały sobie Białkę i miasto ma przez to problemy. Burmistrz Radzynia Podlaskiego apeluje do Wód Polskich o zmniejszenie ich populacji.

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Najlepsza polska tenisistka, Iga Świątek, została zawieszona po tym, jak w jej organizmie wykryto śladowe ilości nielegalnej substancji. Sportsmenka nagrała filmik, w których odnosi się do tej sprawy prosząc kibiców o wsparcie w trudnej dla niej chwili. Zapewnia, że sam środek zażyła nieświadomie.

Emmanuel Lecomte podczas meczu Belgia - Łotwa doznał urazu mięśnia dwugłowego

Start Lublin bez najlepszego strzelca, transfer możliwy w każdej chwili

Dopiero do gry po kontuzji wrócił CJ Williams, a już kolejny ważny gracz w Starcie Lublin będzie musiał odpocząć od koszykówki. Podczas występu w reprezentacji Belgii urazu uda mięśnia dwugłowego doznał Emmanuel Lecomte. Rozgrywającego czeka przynajmniej kilka tygodni przerwy.

Rak jelita? W lubelskim centrum guzy wycina robot
zdrowie

Rak jelita? W lubelskim centrum guzy wycina robot

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dla pacjentów z rakiem jelita grubego ma nowoczesne leczenie, także operacje z użyciem robota da Vinci.

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane
ZDJĘCIA
galeria

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane

Po szóstej kolejce rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego nadal mamy trzy niepokonane drużyny. Na czele pozostaje Symbit, który tym razem bez problemów pokonał Adley Hydroizolacje 76:48.

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy
filatelistyka

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy honorujący historyczny sukces Aleksandry Mirosław. Lublinianka w tym roku zdobyła złoty medal olimpijski we wspinaczce na czas. Potret medalistki ozdobi 126 tysięcy znaczków.

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu żyzności gleby, poprawie jej struktury oraz dostarczaniu roślinom niezbędnych składników odżywczych. Współczesne rolnictwo, bazujące na zrównoważonych praktykach, wymaga jednak nie tylko stosowania naturalnych nawozów, ale także wykorzystania technologii, które maksymalizują ich efektywność.

Nowa inwestycja Stock Polska w Lublinie
Dużo zdjęć
galeria

50 milionów euro już płynie w lubelskim Stocku. Nowa instalacja otwarta

10 basenów olimpijskich pełnych czystego spirytusu, a każdy o pojemności 3,5 miliona litrów – taka jest zdolność produkcyjna nowej instalacji do produkcji czystego spirytusu w lubelskim zakładzie Stock Polska. Choć nowa aparatura działa od pewnego czasu, dzisiaj oficjalnie nożyce poszły w ruch i wstęga opadła.

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Nawet 10 lat więzienia grozi trzem mężczyznom zamieszanych w kradzieże aut. Złodzieje upatrzyli sobie niemieckie i japońskie marki.

Plany inwestycyjne Bychawy i Bełżyc na przyszły rok są imponujące.

Mniejsze nie znaczy gorsze. Co planują miasta powiatu lubelskiego?

Małe miasta mają mniej pieniędzy, ale ich ambicje pozostają wysokie. Tak też jest w Bychawie i Bełżycach, gdzie nie brakuje pomysłów. Jakie inwestycje przewidują władze tych miast?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

W kwietniu zapowiedziano jego powstanie, a rada miasta zgodziła się na przyjęcie darowizny od wojewody. Darowizną był teren wraz z budynkiem dawnej przychodni MSWiA. To tam ma powstać centrum, z którego operować będą wszystkie służby w mieście. Sprawdziliśmy, na jakim etapie jest inwestycja.

Szukacie imprezy w eleganckim stylu? Fundacja Abraham D Ministry zaprasza do udziału w Gali Dziękczynnej!

Międzykulturowy wieczór w CSK w Lublinie

Sztuka, moda, muzyka i smaki świata – wszystko to czeka na uczestników sobotniej Gali Dziękczynnej organizowanej z okazji 2. rocznicy działalności Fundacji Abraham D Ministry. Jak przedstawia się program tego wydarzenia?

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

W kwietniu 2023 roku miasto Lublin ogłosiło, że jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w centrum Starego Miasta – Trybunał Koronny – przejdzie remont i przebudowę. Niedawno złożono wniosek o pozwolenie na realizację prac wewnętrznych, a to kolejny etap przygotowań do rozpoczęcia kompleksowego remontu.

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Dwie interwencje dotyczące niewybuchów z czasów II wojny światowej mieli w tym tygodniu puławscy policjanci.

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie laserowe: włoska innowacja rewolucjonizująca przemysł produkcyjny dzięki wiodącej na świecie firmie Lasit

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium